تبلیغات
علمینو - به من بگو چرا؟

علمینو

منوی اصلی

جستجو

آخرین عناوین

علمینو

به من بگو چرا؟

سلام دوستان
در ادامه به پاسخ پرسش های زیر پرداخته خواهد شد
در ضمن اگه سوالی چیزی در باره مباحث علمی براتون پیش اومد حتما بپرسید تا تو همین قسمت بهش پاسخ داده بشه

مرکز جهان کجاست؟
قدمت انسان هوشمند چقدر است؟
اگر فضا نوردی در فضا بمیرد با جسد وی چه باید کرد؟
چرا رنگین کمان قوسی شکل است؟
مرکز جهان کجاست؟
آیا جهان مرکز دارد؟ مرکزش کجاست؟ یکی از گیج کننده ترین اصول نظریه بیگ بنگ، نبود هیچگونه مرکزی برای جهان ماست. البته همانطور که می دانید اگر بیگ بنگ را با هر انفجار ساده ای مقایسه کنیم آنگاه طبیعتاً کنجکاو می شویم که مرکز این انفجار کجا میباشد.

علمینو

به گفته ی دانشمندان، بیگ بنگ یک انفجار ماده در فضای خالی نبوده، بلکه انبساط سریع خود کیهان بوده که بر مبنای آن هر نقطه از جهان می‌تواند یک مرکز باشد. بعنوان مثال اگر ترقه ای منفجر شده و قادر به ثبت مسیر ترکش های آن باشیم، آنگاه مکان ترکش ها مرز انفجار را به ما می گویند و البته با بازگرداندن ذهنی مسیر تمامی ترکش ها به یک نقطه، به مکان شروع انفجار نیز پی خواهیم برد.
به علاوه؛ اگر جهان ما همچون بقایای هر انفجار دیگری مرکزی داشت، آنگاه همان نقطه مرکزی از دیگر نقاط گرمتر خواهد بود. به همین صورت هر چه که از مرکز انفجار دورتر شویم، انتظار می رود که دما نیز کاهش یابد. با این حال، زمانی که ستاره شناسان با استفاده از گیرنده های دمایی خود را به تمامی نقاط آسمان نشانه رفتند نور ناشی از بیگ بنگ یا همان تابش پس زمینه ی کیهانی را مشاهده کردند که در تمام جهات بصورت یکنواخت پراکنده شده و دریافتند که جهان ما به طور کلی همگن است و با این شواهد، فرض وجود مرکز انفجار نیز برای آن بیهوده است.

علمینو

مثال ساده و پرطرفداری که معمولاً بیان می شود این است که جهان را همانند سطح یک بادکنک خالی در نظر بگیرید که نقطه‌هایی روی آن قرار دارد. این نقاط نماینده خوشه‌های کهکشانی هستند( اگر چه گرانش باعث می‌شود خوشه‌های کهکشانی اندازه خود را حفظ کنند و در بعضی مواقع باعث ادغام کهکشانی نیز می شود). برای آنکه این مثال را بهتر درک کنیم بایستی خود را مورچه ای سرگردان در سطح بادکنک بدانیم؛ در غیر اینصورت، برای یک ناظر سه بعدی طبیعتاً درک مرکز انبساط کاری ساده است! از دید یک مورچه خواهید دید که هر نقطه از همسایگانش دورتر و دورتر می شود و البته تمامی نقاط نیز از شما در حال دور شدن هستند. پس بر هر نقطه ای که ایستاده اید، همان جا مرکز انبساط است. از این رو تعریف مرکز انبساط برای سطح یک بادکنک بی معناست.

قدمت انسان هوشمند چقدر است؟
انسان ها، سرتاسر زمین پراکنده اند و هر گوشه ای را به تسخیر خود در آورده اند. عمر انسانهای خردمند تنها 200/000 سال است که تنها کسری از عمر سیاره زمین با عمری برابر ۴٫۵ میلیارد سال محسوب می شود.
انسان ها، عضوی از دو پایان نخستین و در خانواده هومونیدها هستند. شما، من و هر کس دیگری بر روی زمین، نوعی هوموی هوشمندیم. هومو در لاتین به معنای انسان عاقل است. بعنوان یک انسان، مغز ما بسیار پیشرفته است و بر روی دو پا راه می رویم و انگشتان شست دستانمان نیز بصورت قرینه یکدیگرند. گمان می رود که انسان ها در حدود ۲۰۰ هزار سال پیش در اواسط دوران پالئولیتیک و در جایی در جنوب آفریقا چشم به جهان گشودند.
۷۰ هزار سال پیش، بشر با خروج از آفریقا، تسخیر سیاره را آغاز کرد. حدود ۴۰ هزار سال پیش، در سرتاسر اوراسیا و اقیانوسیه پراکنده شدند و ۱۴,۵۰۰ سال پیش، راه خود را به قاره آمریکا باز کردند. یکی از باستانی ترین مکان های سکنای انسان، آواش میانی، جایی در کناره رود آواش در کشور اتیوپی است که در حدود ۱۶۰ هزار سال پیش، بشر در آنجا زندگی می کرد.

engraved-shell-homo-erectus-01_86517_990x742

این در حالی است که در دسامبر 2014 مقاله‌ای در نشریه نیچر منتشر شد که محققان را شگفت‌زده کرد. دانشمندان صدف نیم میلیون‌ساله‌ای را در اندونزی کشف کردند که دارای الگوی زیگزاگی دقیقی بود و نه توسط انسان‌های مدرن و نه توسط نئاندرتال‌ها ساخته شده بود بلکه توسط گونه‌های بدوی یعنی «انسان راست‌قامت» (Homo erectus) ساخته شده بود. باستان‌شناسان و انسان‌شناسان بر این نکته توافق دارند که خلق این الگوهای هندسی رفتاری مدرن است و مفهوم کشف صدف جدید این است که ذهن مدرن بشر قدیمی‌تر از آنچیزی است که تصور می‌شود.

اگر فضا نوردی در فضا بمیرد با جسد وی چه باید کرد؟
ناسا طرح‌هایی را برای مأموریت‌های سرنشین‌دار به مریخ دارد و شرکت‌های خصوصی مانند مارس‌وان و اسپیس‌ایکس نیز پروژه‌هایی برای ساخت مستعمره‌های انسانی بر روی مریخ در ذهن دارند. تا تحقق‌بخشیدن به سفرهای سرنشین‌دار بر روی مریخ دهه‌هایی اندکی باقی است، اما آنها حتمی به نظر می‌رسند. بنابراین، سرانجام افرادی در فضا جانشان را از دست خواهند داد، چه این رخداد بر روی مریخ باشد چه در سفر به سوی آن. با این حال چنانچه فضانوردی در فضا بمیرد، با جسد وی باید چه کار کرد؟

علمینو

در این میان، ساده‌ترین روش فرستادن جسد به خلا از طریق دریچه هوابند فضاپیماست؛ با این حال به نظر می‌رسد یکی از قوانین بین‌المللی که بر حد و مرزهای کیهانی حکمرانی می‌کند، مانع از این کار می‌شود.تفاهم‌نامه سازمان ملل نیز از واردکردن هر ماده اتلافی به فضا جلوگیری کرده و جسد نیز یکی از این مواد محسوب می‌شود. اجسادی که در فضا شناور می‌شوند، می‌توانند با فضاپیما یا حتی جسم شناور دیگر در سیارات بیگانه برخورد کنند و بقایای انسانی و هر باکتری و موجود زنده دیگری که در درون جسد زندگی می‌کنند، این سیارات را اشغال کنند.
یکی از جالب‌ترین پیشنهادهایی که در این زمینه شده، همکاری بین شرکت کفن‌و‌دفن Promessa و ناسا است. این طرح شامل کیسه خواب تنگی است که جسد انسان در درون آن قرار می‌گیرد و سپس در معرض دماهای منجمدکننده فضای خارج قرار می‌گیرد. جسد منجمد دوباره در داخل فضاپیما قرار می‌گیرد و در آنجا به شدت مرتعش می‌شود تا این که از هم متلاشی شود. در نتیجه، کیسه‌ای حاوی غباری خاکی از جسد انسانی بر جای می‌ماند که می‌توان آن را در خارج از فضاپیما آویزان کرد تا زمانی که فضاپیما به مقصد برسد.

علمینو

با این حال، هنوز درباره این که زمانی که فردی پس از فرود بر روی مریخ بمیرد، پاسخی ارائه نشده است. طرح‌های ناسا و شرکت مارس‌وان شامل افرادی است که محصولات مورد نیاز خود را بر روی این سیاره پرورش می‌دهند. یکی از ایده‌های کنونی استفاده از جسد انسان برای استفاده به عنوان کود است، اما هنوز مشخص نیست که آیا اجساد انسانی می‌توانند برای استفاده به عنوان کود مورد استفاده قرار بگیرند یا خیر. به گفته «پاول والپول»، اخلا‌ق‌شناس زیستی ارشد ناسا، تاکنون بر روی زمین از این ایده استفاده نشده است و جوامعی وجود دارند که به شدت به کود نیاز دارند، اما از اجساد مردگان در این راستا استفاده نمی‌کنند. مرگ یک موضوع عمیق انسانی است، اما برای یک فضاپیمای با مأموریت طولانی‌ مدت، باید با آن از دیدگاه عملی و هزینه‌ای برخورد شود.

چرا رنگین کمان قوسی شکل است؟
ستاره شناس ایرانی قطب الدین شیرازی (فوت ۷۱۰ هجری قمری) یا شاگرد وی کمال الدین  محمد فارسی نخستین کسی بود که توضیح علمی صحیح چگونگی تشکیل رنگین کمان را  داد. وقتی نور به قطره آب تابیده می‌شود با دو بازتابشی که در قطره آب انجام می‌شود به بیرون تابش می‌یابد. با علم به اینکه زاویه شکست نور در آب 42 درجه است و طیف بازتابیده در محدوده زوایای 40 تا 42 درجه می‌باشد.این زاویه به بزرگی و کوچکی قطره آب ربطی ندارد اما به نوع قطره آب مرتبط است.زاویه ذکر شده برای قطرات باران است ولی برای قطرات آب دریا این زاویه متفاوت است.بنفش ها و آبی ها درزاویه ی ۴۰ درجه خم میشوندونارنجی ها و قرمزها درزاویه ی۴۲درجه خم میشوند در نتیجه تنها ستون های نوری که شما می بینید قطرات بارانی هستند که ۴۰ تا ۴۲ درجه از سایه شما دور هستند واین به رنگین کمان ظاهر قوسی می دهد . رنگین کمانها پایانی ندارند و معمولا دایره کامل آنها را نمی بینیم چون که خط افق زمین در مسیر قرار می گیرد .
 اما اگر خورشید در آسمان خیلی پایین باشد  درست قبل از غروب خورشید یادرست بعد از طلوع خورشید ما می توانیم نیمی از دایره را ببینیم .هر چه خورشید در آسمان بالاتر باشد مامیزان کمتری از رنگین کمان را می بینیم .
 ترسیم شکل رنگین کمانامیدوارم که براتون مفید بوده باشه
 • image
 • image

نظرسنجی

  خواهان نمایش مطالب وبلاگ در چه مبحثی هستید؟ • image
 • image
 • image

"هرکس به جستجوی علم باشد،خداوند برای وی راهی به سوی بهشت بگشاید"
پیامبر اکرم(ص)

سلام من امیررضا اخروی17ساله ازمشهد مقدس هستم.این وبلاگ که درحال حاضر آن را مشاهده می کنید گزینه ای ایده آل برای کسانی است که به علم علاقه داشته و پیشرفته ترین و بروزترین دست یافته های بشر در علم و تکنولوژی را دنبال می کنند.
همچنین در وبلاگ علمینو طرحی به نام به من بگو چرا؟ وجود دارد که شما کاربران
عزیز می توانید سوال های خود را در مباحث علم، تکنولوژی و دانستنیها مطرح کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ آن را دریافت کنید.
باتشکر
- امیررضا اخروی -

پیوندها

image

آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

امکانات سایت

لوگوی ما
علمینو
كد لوگوی ما
بازی تمرکز حواس

بدانیم تا بمانیم

تغییر تم


انتخاب رنگ تم

سبک کانتینر

انتخاب الگوی پس زمینه

https://i.ytimg.com/vi/v8qRs2Jw35U/maxresdefault.jpg