تبلیغات
علمینو - مهمترین دستاورد های علمی سالی که گذشت

علمینو

منوی اصلی

جستجو

آخرین عناوین

علمینو

Image result for science


سال 95 هم با همه خوبی ها و بدی ها،زشتی ها و زیبایی ها،اشک ها و لبخند ها و خلاصه هر اتفاق جورواجوری که توش افتاد داره بار سفر رو می بنده و لحظات پایانی خودش رو سپری می کنه.
تو این سال هم مانند  سال های گذشته رویدادهای مهمی در عرصه های مختلف علم و تکنولوژی حادث شد که میتونه در آینده، ساز و کار زندگی بشر رو به کلی دگرگون کنه!!!
من هم  سعی کردم خبرهای ریز و درشت_و البته مهم_ دنیای علم و تکنولوژی در سالی که گذشت رو شخم بزنم و گلچینی از اون ها رو براتون تو این مطلب بذارم...


1- چهار میهمان ناخوانده در جدول تناوبی جدید
دانشمندان ژاپنی، آمریکایی و روسی، چهار عنصر مصنوعی جدید را کشف کردند که ردیف هفتم جدول تناوبی را تکمیل کرد. به این ترتیب، نیهونیوم، مسکوویوم، تنسین و اوگانسون به عنوان عناصر 113، 115، 117 و 118 جدول تناوبی معرفی شدند. 94 عنصر ابتدایی جدول تناوبی به صورت طبیعی وجود دارند و عنصرهای فوق سنگین با شماره‌های اتمی 95 تا 118 نیز در آزمایشگاه‌ها و یا رآکتورهای هسته‌ای ساخته شده‌اند.
Image result for ‫چهار عنصر جدید جدول تناوبی‬‎


    نیهونیوم (Nh) عنصر 113 که بر اساس لفظ ژاپنی «ژاپن» یا همان «نیهون» شناخته می شود.
   موسکوویوم (Mc) عنصر شماره 115 که از نام شهر «مسکو» اقتباس شده.
   تنسین (Tn) عضو 117 جدول تناوبی که به ایالت «تنسی» مربوط می گردد.
  اوگانیسان (Og) عنصر 118 که به افتخار فیزیکدان 83 ساله «یوری اوگانسیان» نامگذاری شده. اوگانسیان و تیمش سال ها در پی       یافتن عناصر جدید به تحقیق و بررسی مشغول بودند.
(اگه به مطالب گذشته وبلاگ سری بزنید مفصلا در این باره توضیح داده شده)

2-کشف امواج گرانشی و اثبات نظریه اینشتین
98 سال پیش، آلبرت اینشتین در نظریه نسبیت عام خود، به امواج گرانشی اشاره کرد، موج هایی که در بعد فضا-زمان حرکت می کنند. اما حالا پس از یک قرن، دانشمندان موفق شدند تا وجود چنین موجی را در دنیای پیرامون تایید کنند. به جرات، این اتفاق، یکی از بزرگ ترین یافته های چندین دهه ی اخیر دنیای علم و دانش است.
این موج ها زمانی ایجاد می شوند که دو سیاه چاله، دو ستاره نوترونی یا یک ستاره نوترونی و یک سیاه چاله، با یکدیگر برخورد کنند. در این حالت، آن ها سبب خمیدگی در بعد فضا-زمان شده و آن را به فضای پیرامون خود منتقل می سازند. این چنین است که انسان ها در زمین هم تاثیر آن را حس خواهند کرد.
نظریه نسبیت عام، دو مسئله کاملا متفاوت را با یکدیگر ترکیب می کند تا شیوه کارکرد دنیا را توصیف نماید. نسبیت اینشتین نشان داد که چگونه جرم و انرژی با یکدیگر در ارتباط هستند و از سوی دیگر، قانون جاذبه نیوتن هم توضیح می دهد که چگونه اشیاء در دنیا به یکدیگر متصل باقی مانده اند.

Image result for ‫برخورد دو سیاهچاله‬‎

پس از اینکه اینشتین نظریه نسبیت عام را مطرح کرد، وی فرض را بر این گذاشت، امواج گرانشی زمانی ایجاد می شوند که دو جسم بزرگ با یکدیگر برخورد کنند. و حالا این مسئله رسما تایید شده. حق با اینشتین بود و یک قرن طول کشید تا حرف او به اثبات رسد.
با این حال، دانشمندان دست از بررسی و تحقیق در رابطه با امواج گرانشی نخواهند کشید. آن ها هنوز نمی دانند که نظریه کوانتوم را چگونه با نظریه نسبیت تطبیق دهند. پس هنوز هم این احتمال وجود دارد که بخش هایی از نظریه اینشتین مورد تایید قرار نگیرد، صرفا باید منتظر ماند.
فضا-زمان را همانند یک صفحه ی کشیده شده و محکم در نظر بگیرید، مثل صفحه پلاستیکی ترامپولین. وقتی شی بزرگی مثل یک ستاره یا سیاهچاله روی آن قرار بگیرد، صفحه ی فضا-زمان دچار کشیدگی شده و ما این کشیدگی را به شکل جاذبه حس می کنیم.
فضا-زمان پیرامون هر جسمی، ممکن است تحت تاثیر دیگر اشیاء فضایی پیرامونش دچار تغییر شود. همانطور که خورشید چرخش سیارات و فاصله شان را توسط نیروی جاذبه اش کنترل می کند. در مورد برخورد سیاه چاله ها و ستاره های نوترونی نیز همین مسئله صادق است.
مادامیکه دو جسم به یکدیگر نزدیک تر می شوند، شدت موج ها نیز افزایش یافته و وقتی هر دو با هم ترکیب می شوند، موجی با فرکانس بالا ایجاد می شود. برخی دانشمندان حتی توانسته اند که این موج ها را به صدا هم تبدیل کنند تا قابل فهم تر شوند.
بسیاری از دانشمندان(مخصوصا اینجانب) این کشف بزرگ را کلید دستیابی به رازهای آفرینش می دانند!!!

3_آنتی بیوتیکی که باکتری ها را به زانو در می آورد
 به تازگی محققان موفق به کشف آنتی بیوتیک جدیدی شده اند که  برای مقابله با باکتری های بیماری زا و مقاوم در برابر درمان و داروهای قدیمی و رایج، موثر خواهد بود.
بنا به مقاله چاپ شده توسط این محققان در شماره 7 ژانویه ژورنال Nature، آنتی بیوتیک جدید که نامش teixobactin می باشد، در برابر برخی از عفونت های باکتریایی مقاوم به درمان های دارویی  کارایی خود را نشان داده است.
محققان برای درمان موش های آزمایشگاهی مبتلا به MRSA (استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متیسیلین) از teixobactin استفاده کردند. MRSA یک عفونت باکتریایی است که بنا به آمارهای مراکز کنترل بیماری و پیشگیری آمریکا (CDC)، سالانه فقط در آمریکا، 80 هزار نفر را مبتلا کرده و 11 هزار نفر را به کام مرگ می کشد. این آنتی بیوتیک جدید همچنین در برابر باکتری بوجود آورنده پنومونی پنومو کوکال نیز موثر واقع شده است.
 آزمون کشت سلولی نیز نشان داد که داروی جدید به طورموثر انواع مقاوم در برابر داروی سل، سیاه زخم و کلستریدیوم سخت را می کشد،  این مورد آخری نوعی باکتری است که باعث اسهال می شود و هرسال طبق گزارش CDC موجب 250000 مورد عفونت و 14000 نفر مرگ و میر در آمریکا می باشد.
 نویسنده ارشد این مطالعه، کیم لوئیس، مدیر مرکز کشف ضد میکروبی در دانشگاه نورث ایسترن در بوستون گفت: "برآورد من اینست که احتمالا تا سه سال آینده می توانیم دست به مطالعات بالینی بزنیم".
لوئیس می گوید محققان درحال کار برای بهبود آنتی بیوتیک جدید و کارآمدتر کردن آن برای استفاده در انسان هستند.
 دکتر آمبرین خلیل، متخصص بیماری های عفونی در Staten Island University Hospitalدر شهر نیویورک می گوید: " Teixobactin می تواند مورد بالقوه ارزشمندی برای افزودن به تعداد محدود آنتی بیوتیک های موجود باشد." خلیل ادامه می دهد که در همین راستا، اثرگذاری این آنتی بیوتیک در مقابل MRSA "احتمالا اهمیتی حیاتی دارد" و عملکردِ قوی آن در برابر کلستریدیوم سخت نیز "باعث می شود که آن را فعلا در حکم ترکیبی اثرگذار به شمار بیاوریم".
بنا به گفته لوئیس، اکثر آنتی بیوتیک ها از باکتری های موجود در خاک  بوجود می آیند، اما تنها حدود 1 درصد از این میکروارگانیسم ها در ظروف پتری در آزمایشگاه رشد خواهد کرد.
 به این دلیل، پیدا کردن آنتی بیوتیک های جدید در طبیعت به طورفزاینده ای دشوار شده است. از این لحاظ دهه 1960 به این طرف، منادی پایان دوران اولیه کشف آنتی بیوتیک بوده است و بنا به نوشته محققان یادشده در بخش تاریخچه مقاله خودشان، آنتی بیوتیک های مصنوعی قادر به جایگزین شدن با محصولات طبیعی نبوده اند.در این میان، بسیاری از اشکال خطرناک باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک رشد کرده اند و مقابله با آنها با استفاده از بسیاری از درمانهای آنتی بیوتیکی خط اول و حتی خط دوم بی فایده بوده است. پزشکان باید از آنتی بیوتیک های دارای اثرگذاری کمتر بهره بگیرند که کمتر موثر بوده و سمی تر و گران تر هستند، که این امر نیز موجب  افزایش احتمال مرگِ فرد مبتلا به عفونت باکتریایی می شود.
بر اساس تخمین CDC، بیش از 2 میلیون نفر در هر سال توسط عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک بیمار می شوند. لوئیس می گوید: "پاتوژن ها، سریعتر از پیدا کردن آنتی بیوتیک های جدید توسط محققان مقاوم می شوند و این شرایط البته باعث یک بحران سلامت انسانی می شود".
اکنون لوئیس و همکارانش اظهار می کنند که موفق به کشف راهی برای استفاده از نمونه های خاکی برای تولید باکتری هایی شده اند که به طور معمول، تحت شرایط آزمایشگاهی رشد نمی کنند. سپس می توان نسبت به انتقال چند کولونی از این باکتری ها به آزمایشگاه برای آزمایش به عنوان منابع بالقوه آنتی بیوتیک های جدید اقدام کرد.
 وی می گوید"در اصل، باکتریها را فریب می دهیم. آنها نمی دانند چه اتفاقی برایشان روی داده است، به همین خاطر شروع به رشد و تشکیل کولونی می کنند."
 لوئیس همچنین اظهار می دارد که یک شرکت استارت آپ به نام NovoBiotic داروسازان کمبریج در ماساچوست، با استفاده از این فناوری موفق به کشف گروهی متشکل از 25 آنتی بیوتیک جدید شده است. وی می گوید Teixobactin"جدیدترین و امیدوارکننده ترین ِاین آنتی بیوتیک هاست".

Image result for ‫آنتی بیوتیک تئیکسوباکتین‬‎


اثر بالقوه Teixobactin نشان می دهد که فناوری های جدید "به طورکلی یک منبع امیدوارکننده برای آنتی بیوتیک ها هستند و توان بالایی برای کمک به احیای زمینه کشف آنتی بیوتیک ها دارند".
 محققان ادعا دارند کهTeixobactin به روشی مشابه آنتی بیوتیکی دیگر به نام ونکومایسین، باکتری را با تخریب دیواره های سلولش می کشد.
همچنین ظاهرا به صورت همزمان به بسیاری از فرآیندهای رشد دیگر نیز حمله می برد و محققان امیدوارند که به این ترتیب باکتری نتواند به سرعت نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم شود.
 همچنین بنا به ادعای دیگر نویسنده این تحقیق یعنی تانجا اشنایدر، "به این ترتیب، انرژی ای که سلول باید برای سازگاری خود با تغییرات مصرف کند آنقدر بالاست که به نظر من مقاوم شدن باکتری بعید است".
در همین راستا، نویسندگان تحقیق مذکور این نکته را خاطر نشان ساختند که به عنوان مثال بوجود آمدن مقاومت در برابر آنتی باکتریِ ونکومایسین 30 سال طول کشید و احتمالا زمان بیشتری نیز طول می کشد تا مقاومت ژنتیکی در برابر Teixobactin ظاهر شود.

4-کشف یک عدد اول جدید رکورد شکن
ریاضی‌دانان دانشگاه مرکزی میسوری، عدد اول جدیدی را کشف کردند. عدد اول M74207281 به عدد اول مرسن معروف است و با ضرب 74 میلیون و 207 هزار و 2811 عدد دو در یکدیگر و کسر یک از آن به دست آمده است. این عدد از 22 میلیون و 338 هزار و 618 رقم تشکیل شده و تقریبا 5 میلیون رقم بزرگ‌تر از عدد اول رکوردشکن پیشین است. اعداد اول به اعدادی گفته می‌شود که تنها بر خود و یا عدد یک تقسیم می‌شوند.

بهترین دستاوردهای علمی سال 2016


5-پروکسیما بی  سکونتگاه بعدی انسان؟؟!!!
اواخر تابستان امسال بود که خبرهایی مبنی بر کشف نزدیک ترین سیاره فراخورشیدی در رسانه ها سرو صدا به پا کرد.
پروکسیما بی، سیاره‌ای سنگی با ابعاد زمین است و کمترین فاصله را با منظومه شمسی دارد. اما نکته‌ی جالب در مورد کشف این سیاره آن است که کسی تا‌کنون این سیاره را مشاهده نکرده است. منجمان با توجه به کشش‌های گرانشی روی ستاره‌ی پروکسیما قنطورس متوجه شدند که باید سیاره ای در اطراف این ستاره‌ی کوتوله قرمز بچرخد و بدین ترتیب این سیاره را Proxima B نامیدند، اما هیچ تلسکوپ زمینی یا فضایی نمی‌تواند به طور مستقیم از این سیاره عکس‌ برداری کند.
این سیاره با فاصله4.2 سال نوری از ما در فاصله‌ی بسیار دوری قرار گرفته است. همچنین هر سالِ این سیاره 11.2 روز زمینی طول می‌کشد و مدار آن به اندازه‌ای به ستاره‌ی پروکسیما قنطورس نزدیک است که در نور خیره کننده‌ی آن محو می‌شود.
به هر حال برای پاسخ به پرسش‌های بسیار مهم در مورد پروکسیما بی همچون: "آیا این سیاره جو دارد؟ یا مثل ماه بدون هوا، خشک و بی آب و علف است؟"، نیازی به عکس‌ برداری از آن نیست. دو محقق از دانشگاه هاروارد معتقدند تلسکوپ فضایی جیمز وب که در سال 2018 پرتاب می‌شود، می‌تواند تنها با داده‌گیری از نور این سیستم ستاره‌ای به این پرسش‌ها پاسخ دهد.

Image result for ‫پروکسیما بی‬‎

اوی لوب (Avi Loeb) اخترفیزیک‌دان دانشگاه هاروارد، می‌گوید:
    تنها چند روز رصد کافی است تا اطلاعات لازم را به دست آوریم. با نوری که ما دریافت می‌کنیم متوجه خواهیم شد که این سیاره، زمینی خشک است یا جو و اقیانوس دارد، مواردی که برای زیست ما لازم هستند.
پروکسیما بی در جایی از کمربند حیات پروکسیما قنطورس واقع شده است که شدت نور می‌تواند آب را بخار کند. به هر حال نزدیک‌ترین فاصله‌ی این سیاره از ستاره‌ی مادر خود ۶.۵ میلیون کیلومتر است یعنی 17 برابر فاصله زمین تا ماه که می‌تواند عواقب آزار ‌دهنده‌ای داشته باشد.
اخترشناسان بر این باور هستند که به مانند گردش ماه به دور زمین، تنها یک سمت از سیاره‌ی پروکسیما بی  رو به ستاره‌ی پروکسیما قنطورس است. یعنی یک سمت این سیاره همیشه روز و سمت دیگر آن در شبی سرد فرورفته است. اما اگر این سیاره جو داشته باشد، علاوه بر اینکه گرما می‌تواند از سمت روز ستاره به سمت شب ستاره جریان یابد، همچنین می‌تواند از بخار شدن آب سیاره و فرار آن به فضا نیز جلوگیری کند.

سطح پروکسیما بی
ما همیشه این سوال را از خود می‌پرسیدیم که اگر سیاره‌ای مثل زمین به دور ستاره ای دیگر مثل پروکیسما قنطورس می‌چرخید، چه شرایطی داشت؟ لوب در این رابطه می‌گوید:
 وجود ابر، باد و آب این پرسش را پیچیده می‌کند، اما در این صورت حداقل می‌دانستیم که گرما می‌تواند با استفاده از هوا جریان یابد. بر روی زمین اقیانوس‌ها و جو حداقل یک سوم از گرما را پخش می‌کنند.
وی معتقد است یکی از راه های اثبات وجود یا عدم وجود جو، بررسی نور فروسرخ این سیاره است. نوری که بدن ما به علت گرمای خود، به طور متناوب تابش می‌کند. در حقیقت یک سیاره‌ی سنگی نور ستاره‌ی خود را جذب کرده و به صورت فروسرخ آن را تابش می‌کند. اما ذکر این مورد مهم است که تلسکوپ فضایی جیمز وب نیز برای رصد نور فروسرخ طراحی شده است.

پروکسیما بی

وقتی به ماه نگاه می‌کنیم می‌توانیم فازهای مختلف ماه (تغییرات هلال ماه) را ببینیم. پس می‌توانیم با رصد این سیاره، فاز‌های مختلف آن را بررسی کنیم. یعنی زمانی که سیاره در پشت ستاره است می‌توانیم طرف روز آن را ببینیم و زمانی که سیاره بین ما و ستاره است، می‌توانیم طرف شب آن را ببینیم. یعنی در یک دوره‌ی 11.2 روزه می‌توانیم تغییرات دمای سیاره پروکسیما بی را بررسی کنیم.

اگر رصد‌ها نشان دهند که دمای قسمت تاریک پروکسیما بی به اندازه‌ای که فرضیات نشان می‌دهد سرد نباشد، بدین معنی است که این سیاره جو دارد و گرما از طرف روشن به طرف تاریک انتشار می‌یابد. اما اگر قسمت تاریک بسیار سرد باشد می‌توان نتیجه گرفت که پروکسیما بی خشک و مرده است و این موضوع تا دو سال دیگر مشخص خواهد شد.

اما نتایج هرچه باشد، بسیار پر اهمیت خواهد بود. چرا که از حیث جمعیت ستارگان، نسبت ستارگان کوتوله قرمز به دیگر انواع ستارگان درون کهکشان راه ‌شیری چهار به یک است و شرایطی مثل پروکسیما بی عادی و متعارف است.


شما دوستان عزیز می تونید موارد دیگه ای رو که فکر می کنید جاشون تو این لیست خالیه رو تو قسمت نظرات بیان کنین که من هم درباره اون یک مطلب تپل مپل به صورت مجزا آماده کنم.

راستی از همه شما رفقا برای تاخیر چند ماهه در ارسال مطلب تو وبلاگ عذر میخوام.متاسفانه مشکلاتی برای قالب وبلاگ و محتوای اون پیش اومده بود که خدا رو شکر حل شد.

در آخر هم در این لحظات پایانی سال 1395 برای شما بهترین ها رو آرزو میکنم و امیدوارم به یکی از خاطره انگیز ترین سال های زندگیتون تبدیل بشه.

نوروز مبارک...


Image result for ‫خروس تبریک عید نوروز 96‬‎


 • image
 • image

نظرسنجی

  خواهان نمایش مطالب وبلاگ در چه مبحثی هستید؟ • image
 • image
 • image

"هرکس به جستجوی علم باشد،خداوند برای وی راهی به سوی بهشت بگشاید"
پیامبر اکرم(ص)

سلام من امیررضا اخروی17ساله ازمشهد مقدس هستم.این وبلاگ که درحال حاضر آن را مشاهده می کنید گزینه ای ایده آل برای کسانی است که به علم علاقه داشته و پیشرفته ترین و بروزترین دست یافته های بشر در علم و تکنولوژی را دنبال می کنند.
همچنین در وبلاگ علمینو طرحی به نام به من بگو چرا؟ وجود دارد که شما کاربران
عزیز می توانید سوال های خود را در مباحث علم، تکنولوژی و دانستنیها مطرح کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ آن را دریافت کنید.
باتشکر
- امیررضا اخروی -

پیوندها

image

آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

امکانات سایت

لوگوی ما
علمینو
كد لوگوی ما
بازی تمرکز حواس

بدانیم تا بمانیم

تغییر تم


انتخاب رنگ تم

سبک کانتینر

انتخاب الگوی پس زمینه

https://i.ytimg.com/vi/v8qRs2Jw35U/maxresdefault.jpg