تبلیغات
علمینو - توقف علمی مطلقا ممنوع!!!

علمینو

منوی اصلی

جستجو

آخرین عناوین

علمینو

توقف علمی مطلقا ممنوع!!!


Image result for ‫توقف علمی ممنوع‬‎

پیشرفت کشور در زمینه‌ی علم و فناوری یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که راه آینده‌ی ایران را معلوم می‌کند. به همین دلیل یکی از دغدغه‌ها و دلمشغولی‌های همیشگی مقام معظم رهبری همین موضوع است و هر سال در میان سخنرانی‌های ایشان می‌توان رد پای این دلمشغولی‌ها را دید. سال 95 هم مانند تمام این سال‌ها بود؛ از سرعت رشد علمی و اقتصاد دانش‌بنیان تا توجه به نخبگان و فعال کردن ظرفیت‌های داخلی، همه موضوعاتی بوده است که در این سال در بیانات رهبری به مناسبت‌های مختلف مطرح شده است.

ما می‌توانیم
50 سال در این کشور در دوران طاغوت، پیش از انقلاب، دانشگاه وجود داشت؛ در این دانشگاه، هم اساتید متعهد و خوبی بودند، هم دانشجویان بااستعدادی بودند -حالا تعداد نسبت به امروز کم بود؛ از لحاظ نسبی خیلی کمتر از امروز [بود] لکن همان‌هایی که بودند، به‌هرحال جوان های ایرانی بودند دیگر، جوان‌های بااستعداد بودند- [ولی] یک حرکت علمی، یک پدیده‌ی نوی علمی در تمام طول این 50 سال در ایران وجود ندارد. چرا؟ چون باور نمی‌کردند که بتوانند، اطمینان نداشتند به خودشان؛ این بی‌اطمینانی را تزریق کرده بودند در اذهان ملت. امروز، ما هر روزی در کشور یک نوآوری داریم؛ نوآوری علمی، نوآوری فناوری. دشمنان ما وقتی می‌بینند این نوآوری‌ها را، عصبانی می‌شوند. امروز کشور ما با وجود تحریم در رشته‌های متعددی از دانش‌های پیشرفته، جزء 10 کشور اول دنیاست. حالا آنچه جلوی چشم مردم است، ابزارهای نظامی و همین وسایل جنگی‌ای است که شما ملاحظه می‌کنید در اختیار سپاه و ارتش و دیگران هست. پیشرفت هایی که این ها در زمینه‌های گوناگون کرده‌اند، در زمینه‌ی نانو و در همین زمینه‌ی هسته‌ای، به‌خاطر باور به خود است. یکی از سنگرهای دشمن در ایران، ناباوری ملت به خود بود و یکی از سنگرهای بزرگ پیروزی ملت و جوانان ملت، باور به خود و روحیه‌ی «ما می‌توانیم» است. این هم یکی از سنگرهای دشمن بود.
بیانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی 95/1/1
زبان فارسی؛ زبان علم
بنده سه چهار سال قبل از این، به جوان‌های دانشجو و اهل علم گفتم شما باید کاری کنید که 50 سال بعد، اگر کسی خواست به تازه‌های علمی آن روز دست پیدا کند، مجبور بشود بیاید زبان فارسی یاد بگیرد؛ این می‌شود، این ممکن است. همان‌طور که در این 10، 15 سال حرکت علمی و پیشرفت علمی، همانی که گفته بودیم، شد. وقتی جوان‌ها همت کنند، وقتی صاحبان همت و اراده، همت کنند، همه‌ی کارهای دشوار آسان خواهد شد؛ ما می‌توانیم پیش برویم.
بیانات در جمعی از مداحان اهل بیت علیهم السلام 95/1/11
استقلال علمی
یکی از اساسی‌ترین انگیزه‌هایی که قدرت‌های مستکبر را در قضیه‌ی هسته‌ای در مقابل ما به صف‌آرایی وادار کرد همین بود؛ حالا بهانه‌های دیگری می‌آوردند، اما چند انگیزه‌ی اصلی داشتند. یکی از آن‌ها همین بود که یک کشوری بدون این‌که به آمریکا یا انگلیس یا هر قدرت دیگری متکی باشد، بتواند خودش به یك عرصه‌ی علمیِ فوق‌العاده حساسی مانند عرصه‌ی هسته‌ای، دست پیدا کند. این برای‌شان خیلی مهم بود، خطرناک بود و نمی‌خواستند این اتفاق بیفتد و بنده مطمئنم که اگر ما رو بدهیم به این‌ها، این‌ها فردا سر قضیه‌ی مسائل زیست‌فناوری، سر مسئله‌ی نانو، سر مسائل گوناگون علمی دیگر هم بازی درمی‌آورند و اشکال درست می‌کنند. پیشرفت علمی، پیشرفت اقتصادی، پیشرفت تمدنی، جزء عرصه‌های اختلاف و دعوای جمهوری اسلامی با استکبار است.
بیانات در دیدار اعضای انجمن اسلامی دانش آموزان 95/2/1
سرمایه‌ی خارجی؛ ظرفیت داخلی
مهم‌تر از سرمایه‌گذاری خارجی، فعال کردن ظرفیت‌های درونی و داخلی است. ما ظرفیت‌های فعال‌نشده‌ی فراوانی داریم که این‌ها را بایستی فعال کنیم؛ این مهم‌تر است. آن هم البته لازم است در کنار این وجود داشته باشد، اما این‌که ما همه ‌چیز را موکول کنیم به این‌که خارجی‌ها بیایند این‌جا سرمایه‌گذاری کنند، نه. گاهی گفته می‌شود که فناوری‌های نو را می‌آورند؛ خیلی خب، عیبی ندارد؛ موافقیم که فناوری نو را بیاورند؛ [البته‌] اگر بیاورند. اگر هم نیاورند، من گفتم که این جوانان ما که در زمینه‌ی نانو پیشرفت کرده‌اند، در زمینه‌ی هسته‌ای پیشرفت کرده‌اند، در زمینه‌ی ساخت‌های فناوری پیچیده پیشرفت کرده‌اند، در بسیاری از زمینه‌ها جزء پنج، شش، 10 کشور اول دنیا قرار گرفته‌اند، این‌ها نمی‌توانند چاه‌های نفت ما را به تولید بهتر برسانند یا پالایشگاه‌های ما را اصلاح کنند یا فرض بفرمایید که بخش‌های دیگری را که مورد نیاز ماست که محتاج فناوری جدید خارجی هستیم [درست کنند]؟ البته اگر این فناوری در معاملات ما با خارجی‌ها منتقل بشود، ما با این موافقیم و مخالفتی نداریم.
 بیانات در مراسم بیست‌وهفتمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) 95/3/14

Image result for ‫رهبر‬‎

سرعت رشد علمی
 بحث من بر سر این نیست که ما رشد علمی نداریم؛ چرا، خب من دارم می‌بینم که داریم؛ بحث من بر سر سرعت این رشد است؛ سرعت ما کم شده. ما امروز احتیاج داریم به این‌که این رشد را سرعت ببخشیم. ببینید؛ برای نمونه در یک مسابقه‌ی اتومبیلرانی که همه دارند با سرعت 250 یا 300 حرکت می‌کنند، جنابعالی اگر در آن خطوط جلو باشی، [سرعتت] همان 250 یا 300 باشد عیبی ندارد. اما اگر در آخر خط هستید، در قسمت‌های عقب قرار دارید، دیگر سرعت 250 به دردتان نمی‌خورد؛ اگر با [سرعت‌] 250 و 300 که آن جلویی دارد حرکت می‌کند شما هم حرکت بکنید، همیشه عقبید. باید سرعتت را زیاد کنی تا برسی جلو؛ وقتی جلو رسیدی، خیلی خب، همگام با آن‌ها پیش برو! بعضی از آقایان -که خب البته در پایگاه‌های استنادی هم ذکر شده- الان هم گفتند که در برخی از کشورهای اروپایی سرعت رشد علمی کاهش پیدا کرده؛ این را ما می‌دانیم. یك علتش این است که آن‌ها از ظرفیت‌های خودشان استفاده کردند، وقتی ظرفیت‌ها مورد استفاده قرار گرفت و پُر شد، خب دیگر جایی برای پیشرفت نیست، معلوم است؛ اگرچه علم هیچ‌ وقت متوقف نمی‌شود. ما این‌جور نیستیم؛ ما را عقب نگه داشتند؛ ما اقلا 60، 70 سال بر اثر حکومت‌های فاسد، حکومت‌های خائن، حکومت‌های غافل -حداقلش غفلت است- عقب نگه داشته شدیم؛ ما عقبیم. ما اگر بخواهیم در این مسابقه‌ی جهانی جلو برویم، نمی‌توانیم با همان سرعت رشدی که [آن‌ها] آن جلوها دارند حرکت می‌کنند، حرکت کنیم؛ سرعت رشد را باید افزایش بدهیم. این را من مطالبه می‌کنم و الا من می‌دانم رشد هست. رشد را بایستی سریع کرد. البته در مورد رشد، ما در رتبه‌ی چهارم دنیاییم؛ این را آقای وزیر هم به من گزارش کردند، خود بنده هم در گزارشی که از یکی از پایگاه‌های استنادی آورده بودند، همین را دیده بودم. بله، ما در رتبه‌ی چهارم هستیم؛ اما این کافی نیست، باید حرکت‌مان را سریع کنیم.
  بیانات در دیدار جمعی از اساتید دانشگاه‌ها 95/3/29
جوانان امیدوار
در طول چند سال گذشته جوان‌های کشور و مسئولین این کارها، توانستند کاری کنند که رشد پیشرفت علمی کشور در پایگاه‌های استنادی معروف دنیا رکورد بزند؛ این که ما بارها گفته‌ایم سرعت پیشرفت علمی کشور در فلان سال، 13 برابر متوسط دنیا بود، حرف من نیست، من که خبر ندارم، این را پایگاه‌های استنادی‌ای که معروفند در دنیا و شماها آن‌ها را می‌شناسید، گفتند و شهادت دادند. این شوخی است که سرعت حرکت یک کشوری 13 برابر متوسط دنیا باشد؟ ... نباید ما اجازه بدهیم این حرکت علمی آسیب ببیند؛ این حرکت علمی، دشمن دارد، اگر این حرکت علمی دچار دشمنی‌ها بشود و ما نفهمیم و از آن مراقبت نکنیم، یک نتیجه‌ی بسیار سنگین و تلخی خواهد داشت. می‌دانید آن نتیجه چیست؟ آن نتیجه عبارت است از ایجاد یأس در نیروهای جوان کشور؛ اگر این به وجود آمد، درست کردن و رُفو کردنش دیگر به این آسانی‌ها نیست. یک امیدی در جامعه‌ی جوان فرزانه‌ی درسخوان در طول این چند سال وجود پیدا کرده. خب، سال‌هاست که این‌جا با جوان‌ها می‌نشینیم و می‌آیند صحبت می‌کنند؛ من مقایسه می‌کنم. صحبتی را که امروز این بچه‌ها کردند، با صحبتی که مثلا چند سال قبل این‌جا می‌شنفتم، زمین تا آسمان فرق کرده؛ جوان‌های ما رشد کرده‌اند، پیش رفته‌اند، پخته شده‌اند، عمق پیدا کرده‌اند، گستره‌ی نگاهشان وسیع شده؛ این‌ها خیلی قیمت دارد.
  بیانات در دیدار نخبگان علمی جوان  95/7/28
همه چیز بر محور دانش
یکی از چیزهایی که می‌تواند چرخه‌ی علم و فناوری را و حمایت از نخبگان را در کشور حسابی به حرکت دربیاورد، همین شرکت‌های دانش‌بنیانی است که آقای دکتر ستاری اشاره کردند و بعضی از دوستان دیگر هم اشاره کردند و خوشبختانه گسترش کمی خوبی پیدا کرده. توصیه‌ی من این است که اولا این گسترش ادامه پیدا کند؛ ثانیا همان‌طور که یکی از جوان‌های عزیزمان گفتند، در بخش‌های مهم و اصلی فناوری کشور و صنعت کشور شرکت داده بشود و این شرکت‌ها ارتباط پیدا کند با آن بخش‌هایی که در سیاست‌های کلی، اهمیت آن‌ها تصریح شده. ثالثا به کیفیت این شرکت‌ها توجه شود؛ یعنی عدد شرکت‌ها خوب و مهم است، اما توجه کنید معیارها و میزان‌هایی را برای کیفیت و اولویت تعیین کنید، در نظر بگیرید و براساس این‌ها نسبت به این شرکت‌های دانش‌بنیان عکس‌العمل نشان بدهید. اگر این شرکت‌ها توسعه پیدا کنند، باکیفیت باشند و کار بکنند، بلاشک ما دیگر مشکل کمک مالی دولتی به نخبگان هم نخواهیم داشت؛ یعنی خود این شرکت‌ها اصلا نخبگان را بی‌نیاز می‌کنند از این‌که دولت بخواهد کمک مالی بکند که یک ‌روز بگوید دارم، یک ‌روز بگوید ندارم. این یک نکته که خیلی مهم است.

  بیانات در دیدار نخبگان علمی جوان 95/7/28

دفاع از نخبگان تا آخرین نفس
ما جلسات و نمایشگاه‌هایی داریم برای نمایش پیشرفت‌های علمی و مانند این‌ها؛ این خیلی چیز خوبی است، منتها مراقب باشید که این کانونی برای معرفی استعدادهای ما به آدم‌های بیگانه نباشد. شما بچه‌ها را این‌جا معرفی کنید، آن‌ها شناسایی کنند و بیایند بردارند [ببرند]؛ نه، قبل از این‌که او شناسایی بکند، دستگاه‌های خودمان شناسایی‌شان کنند. نمی‌شود این‌ها را پشت پرده پنهان‌شان کرد، بالاخره آشکار می‌شوند، اما دستگاه‌های داخلی خودمان قبل از دیگران این‌ها را شناسایی کنند، این‌ها را جذب کنند، به این‌ها کار بدهند. هیچ جوانی نیست که محیط زندگی خودش و خانواده‌ی خودش را ترجیح ندهد بر غربت؛ [آن‌ها] در کنار غربت، برایش یک امتیازی می‌گذارند، شما می‌توانید حتی کمتر از آن امتیاز را به او بدهید و او را برای خودتان و برای کشورش مورد استفاده قرار بدهید. من به شما عرض بکنم که بنده در دفاع از جامعه‌ی نخبگان و از حرکت علمی کشور، تا نفس دارم ذره‌ای کوتاه نخواهم آمد و می‌دانم که این حرکت، حرکت بابرکتی است و ان‌شاءالله عاقبت‌به‌خیر است؛ ان‌شاءالله که پیش برویم.
  بیانات در دیدار نخبگان علمی جوان 95/7/28
انحراف در مسیر
دشمن را باید دائم در نظر داشت. برای خاطر این‌که دشمن که بیکار نمی‌نشیند؛ دشمن دائما دارد حرکت می‌کند. اگر بتوانند، این حرکت علمی را متوقفش می‌کنند؛ اگر ببینند نمی‌شود متوقفش کرد، آن را منحرف می‌کنند. ما ممکن است بر اثر ناشی‌گری‌های خودمان به این انحراف کمک کنیم. این‌که من بارها تکرار کرده‌ام - حالا هم بعضی از جوان‌های عزیزمان گفتند- کارهای تحقیقاتی، مقاله، پایان‌نامه و... در خدمت نیازهای کشور باشد و با این هدف، با این نیت، با این جهت‌گیری تولید بشود و تهیه بشود، به‌خاطر این است که حرکت علمی منحرف نشود. اگر نتوانستند متوقفش کنند یا منحرفش کنند، سعی می‌کنند بدنامش کنند، آلوده کنند. [یک نفر] می‌آید این‌جا به‌عنوان یک دانشمند، مهمان می‌شود، بعد می‌رود در خیابان جلوی دانشگاه، از تابلوی فروش پایان‌نامه عکس برمی‌دارد و در دنیا پخش می‌کند؛ این آلوده کردن است. چه‌کسی این‌ها را دعوت می‌کند به ایران؟ این‌ها دانشمندند؟ چرا نمی‌فهمیم؟ چرا اشتباه می‌کنیم؟
بیانات در دیدار نخبگان علمی جوان 95/7/28گزارش‌های نگران‌کننده
من از این مسئله‌ی «سمپاد» -این سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان- نگرانم. گزارش‌هایی که به من می‌رسد، گزارش‌های خرسندکننده‌ای نیست؛ این سمپاد خیلی مهم است. این کار خیلی مهمی است و آن نکته هم که اشاره کردند که یک تعداد زیادی مدرسه براساس این [طرح تأسیس شده‌]، این متوقف به این است که این سازمان خوب بچرخد و خوب اداره بشود؛ گزارش‌هایی که به ما می‌رسد در این جهت، گزارش‌های خرسندکننده‌ای نیست.
  بیانات در دیدار نخبگان علمی جوان 95/7/28
زنده و پویا
یک نگرانی دیگر هم که به آقای ستاری اجمالا گفتم، نگرانی از خود بنیاد نخبگان است؛ بنیاد نخبگان خیلی مهم است؛ لازم است بنیاد نخبگان، زنده و پرتحرک باشد. من البته به آقای دکتر ستاری واقعا اعتماد دارم، یعنی حقیقتا، هم به توانایی‌های ذهنی و علمی ایشان، هم به صحت عمل ایشان اطمینان دارم. آقای ستاری! اگر واقعا می‌بینید که معاونت علمی و بنیاد نخبگان با هم نمی‌سازند، یعنی وظایف بنیاد نخبگان با فعالیت‌های وسیع معاونت علمی سازگار نیست، یک فکری برایش بکنید؛ یا از هم جدای‌شان کنیدیا لااقل در ذیل همان چهارچوب معاونت علمی، یک مدیر قوی برای بنیاد نخبگان بگذارید؛ کار بنیاد نخبگان را به دانشگاه‌ها واگذار نکنید. اگر دانشگاه‌ها این‌کاره بودند و می‌توانستند این کار را بکنند، اصلا بنیاد نخبگان را تشکیل نمی‌دادیم.
 بیانات در دیدار نخبگان علمی جوان 95/7/28
تعطیلی پروژه‌های علمی ممنوع
یک نکته‌ی دیگر این است که گزارش‌هایی به من می‌رسد که بعضی از طرح‌های کلان در موضوعات تحقیقاتی مهم مانند هوافضا، ماهواره و امثال این‌ها، دچار توقف یا لنگی است؛ این من را نگران می‌کند، این را می‌خواهم این‌جا بگویم که مطالبه‌ی عمومی باشد، من از مسئولین امر به طور جدی درخواست می‌کنم به این مسائل بپردازند. این طرح‌ها، طرح‌های بسیار مهمی است؛ حتی بعضی از طرح‌های تحقیقاتی مربوط به انرژی هسته‌ای همین طور [است‌]. این‌ها نبایستی مطلقا توقف پیدا کند؛ نباید تعطیل یا نیمه‌تعطیل باشد که می‌گویند بعضی از این‌ها نیمه‌تعطیل است یا بعضی مُشرف به تعطیل است. من به نظرم می‌رسد این‌جا هم معاونت علمی می‌تواند در این زمینه نقش ایفا کند؛ حالا یا این‌ها اصلا به کلی محول بشود به معاونت علمی و دانشگاه‌ها این را بسپرند به معاونت علمی، یا لااقل معاونت علمی در این زمینه نقش ایفا کند؛ خیلی مهم است. این‌ها، هم خسارت علمی است برای ما، هم دانشمند جوانی که در بخش مثلا هسته‌ای یا در بخش هوافضا یا در بخش نانو یا زیست‌فناوری با امیدواری مشغول فعالیت است، وقتی‌که این بخش مورد بی‌اعتنایی قرار می‌گیرد و نیمه‌تعطیل می‌شود، مأیوس می‌شود. من قبلا هم عرض کرده‌ام که یأس و نومیدی جوانان ما خیلی خطر بزرگی است.

  بیانات در دیدار نخبگان علمی جوان  95/7/28 
 
                                                                                                                 


 • image
 • image

نظرسنجی

  خواهان نمایش مطالب وبلاگ در چه مبحثی هستید؟ • image
 • image
 • image

"هرکس به جستجوی علم باشد،خداوند برای وی راهی به سوی بهشت بگشاید"
پیامبر اکرم(ص)

سلام من امیررضا اخروی17ساله ازمشهد مقدس هستم.این وبلاگ که درحال حاضر آن را مشاهده می کنید گزینه ای ایده آل برای کسانی است که به علم علاقه داشته و پیشرفته ترین و بروزترین دست یافته های بشر در علم و تکنولوژی را دنبال می کنند.
همچنین در وبلاگ علمینو طرحی به نام به من بگو چرا؟ وجود دارد که شما کاربران
عزیز می توانید سوال های خود را در مباحث علم، تکنولوژی و دانستنیها مطرح کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ آن را دریافت کنید.
باتشکر
- امیررضا اخروی -

پیوندها

image

آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

امکانات سایت

لوگوی ما
علمینو
كد لوگوی ما
بازی تمرکز حواس

بدانیم تا بمانیم

تغییر تم


انتخاب رنگ تم

سبک کانتینر

انتخاب الگوی پس زمینه

https://i.ytimg.com/vi/v8qRs2Jw35U/maxresdefault.jpg